Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vesmír

11. 1. 2008


VESMÍR

Co je vesmír? Pro lidské chápání je to nekonečno, tajemné, nebezpečné a temné. Vesmír tajemný je a pochybuju, že se někdy lidé dozví, kde jsou jeho hranice. Záhadný je také. Je plný asteroidů nebo planetek bezcílně cestujících prostorem. Je plný jedovatých plynů, ohromných teplot i mrazů. Ale není temný. Je plný energie a barev, jak je vidět ze snímků a je stále v pohybu. Zaniká spousta hvězd a vzápětí se rodí nové. Je tam věčný pohyb, je živý. Každý kámen, který vezmeme do ruky byl svědkem zrodu vesmíru a patří do něj tak, jako člověk. Nemějte strach dívat se do obrovských nebeských hlubin, nemějte obavy z výbuchů supernov, je to naše kolébka. 

Co je galaxie? 

GALAXIE je soubor hvězd, plynu a prachu, které díky gravitaci drží pohromadě. Nejmenší galaxie jsou velké několik stovek světelných let a obsahují kolem 100 000 hvězd. Největší mají průměr az 3 miliony světelných let a obsahují více nez bilion hvězd. Galaxie jsou tříděny podle systému, který zavedl americký astronom Edwin Hubble (1889-1953). O vývoji galaxií toho víme velmi málo, jen to, ze všecky vznikly před miliardami let jako ohromná rotující oblaka plynu a prachu.


Spirální galaxie 


SPIRÁLNÍ GALAXIE mají ramena, která kolem centrální oblasti nebo jádra vytvářejí disk; jak jádro rotuje, ramena sledují rotaci jádra. Nejmladší hvězdy najdeme ve větsích vzdálenostech v řídkých oblastech ramen spiralních galaxií; starší hvězdy leží především v jádru. Nejstarší hvězdy zůstávají v řídké kulové složce (halo), která obklopuje galaktický disk. Ramena obsahují také mnoho plynu a prachu, z něhož se hvězdy budou tvořit.

 Pozorujeme-li vesmír, pak přicházíme k závěru, že zde musí být nějaký vůdčí plán tvořící koordinaci tohoto nekonečného celku. Vezmeme-li do ruky něco živého, třeba i něco jednoduchého, pak i zde vidíme, že různorodost jednotlivých částí je vytvořena podle pevného systému. A tento organizovaný princip věda nikdy nenajde na fyzické úrovni. Hybné síly vesmíru a jeho výstavba patří k jinému stupni projevu, než je naše fyzická úroveň. Má jiné dimenze, než jaké známe a patří do jiné formy vědomí,než jaké jsme si zvyklí.
Není nic krásnějšího, než si večer lehnout do voňavé trávy, žvýkat stéblo a dívat se na tmavnoucí oblohu. Dívat se, jak se čím dál víc rozsvěcí hvězdy, někdy se podaří zahlédnout zářící meteorit a to si vždycky rychle něco přeju. Pak se rozzáří všechny   hvězdy a hvězdičky a jsou krásně vidět souhvězdí. , a vnímám tu silnou energii, kterou byl vesmír vytvořen.

   Obrazek                  Obrazek  

     Obrazek                  ObrazekObrazek                     Obrazek 

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

 

 

Obrazek

Obrazek

 

 

Obrazek

 

 

                  

Obrazek

 


Obrazek

Obrazek

 

Není to nádherný??

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář